45 MW Zorlu Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali Projesi Mühendislik Hizmetleri

45 MW Zorlu Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali Projesi Mühendislik Hizmetleri


Yayınlarım

Yer

Manisa / TÜRKİYE

Müşteri

Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim A.Ş

Hizmetler

Multi – Disiplin Mühendislik Hizmetleri

(Mimari, Yapısal, Elektrik, Mekanik, Altyapı)

Tasarım Tipi

Temel ve Detay Tasarım

Hizmet Başlangıç Tarihi

03.03.2014

Hizmet Bitiş Tarihi

12.08.2015

Proje Hakkında

Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Manisa İli Alaşehir İlçesi Erenköy, Osmaniye, Çeşneli Köyleri Mevkii’nde jeotermal enerjiden elektrik enerjisinin üretildiği “Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali Projesi (45MWe)” kurulmuştur.

Söz konusu proje 145.300 m2 (14,53 ha) alanda santral inşaa edilmesini ve yer altında bulunan jeotermal kaynağın yeryüzüne çıkarılması ve geri basılması için toplamda 14 adet jeotermal kuyu açılmasını kapsamaktadır.

Alaşehir JES Projesi kapsamında jeotermal enerji kullanılarak 45 MWe elektrik üretilmesi planlanmakta olup, üretim miktarı 300.000.000 kWh/yıl ve projenin ömrü 30 yıl olarak öngörülmüştür.

Proje kapsamında; İdari Bina, Elektrik Kontrol Binası, Yangın Pompa Binası, Kimyasal Hazırlama Ünitesi, Giriş Binası gibi yapıların Mimari, Statik (Betonarme-Çelik), Mekanik-Tesisat, (HVAC), Elektrik disiplinleri kapsayan projeleri PROKON tarafından hazırlanmıştır. Türbin Binası, Soğutma Kulesi gibi yapıların tüm disiplinlerdeki projeleri, ekipman ve proses sağlayıcı firma tarafından sağlanan baz projelere uygun olarak yine PROKON tarafından hazırlanmıştır.