850 MW Gebze Kombine Çevrim Santrali

850 MW Gebze Kombine Çevrim Santrali


Yayınlarım

 

Yer KOCAELİ / TÜRKİYE
Müşteri EKON ENDÜSTRİ VE TİCARET A.Ş.
Hizmetler Multi – Disiplin Mühendislik Hizmetleri (Mimari, Yapısal, Elektrik, Mekanik, Borulama Altyapı Tasarım ve Mühendislik Hizmetleri)
Danışmanlık Hizmetleri
Sözleşme Tarihi 23.05.2011
Tamamlanma Tarihi 21.11.2013
Proje Hakkında

Santralin ana yüklenicisi İtalyan şirketi ANSALDO ENERGIA s.p.a (AEN)’dır ve EKON Endüstri İnşaat ve Ticaret A.Ş, detaylı mühendislik, imalat, inşaat ve yapı çeliği işleri ile tedarik ve montaj işlerinin yapılması kapsamında Yeni AEN İnşaat’ın Yüklenicisidir. PROKON da EKON kapsamındaki inşaat, mekanik, elektrik işleri, çeşitli borulama ve altyapı (Tesis yolları, bina ve yol drenajlarına ait alt yapı) projelerini hazırlamakta ve yapım aşamasında teknik destek hizmetlerini vermiştir. Tesis içi yeraltı doğalgaz ve yeraltı yangın suyu borulama projeleri de PROKON tarafından sağlanmıştır.

Proje 94.2A iki gaz türbini ünitesinden (her biri 294 MW) ve jeneratör grubundan, 2 ünite atık ıs kazanı, 280 MW kapasiteli 1 ünite buhar türbininden oluşmaktadır. Gaz Türbini ve Buhar Türbini Yapılarının temelleri betonarme, üstyapılar çelik konstrüksiyon şeklinde tasarlanmıştır. Ayrıca türbin yapılarına bitişik her bir ünite için bir elektrik binası bulunmaktadır ve her bir atık ısı kazanı yanında ayrı bir elektrik binası vardır. Bunlara ek olarak projede buharın yoğunlaştırılması için bir Hava Soğutmalı Kondenser ve kapalı soğutma sistemi için de bir Fin Tipi Fanlı Soğutucu (Fin Fan Cooler) yer almaktadır.

Atık Isı Kazanı STF s.p.a (İtalya) tarafından, Hava Soğutmalı Kondenser ve Fin Tipi Fanlı Soğutucu SPIG s.p.a (İtalya) tarafından, gaz & buhar türbinleri Ansaldo şirketleri tarafından temin edilmiştir.

Atık Isı Kazanının basınçsız kısımları EKON ’un imalat fabrikasında imal edilmiştir. Şalt Sahası iç mekan şalt sahası olarak tasarlanmaktadır ve SIEMENS’in sorumluluğundadır.

Yukarıda bahsi geçen güç adasına ek olarak; boru taşıyıcı direk dizileri, yardımcı kazan tesisi, su arıtma tesisleri ve tankları, yardımcı elektrik binaları, doğalgaz RMS-A istasyonu, yönetim binası, yeraltı galerileri, pompa istasyonları, pompa temelleri, trafo temelleri gibi yapılar da EKON’un sorumluluğundadır.

Vinçler & köprü vinçler, atmosferik tanklar, yangın söndürme sistemleri, ısıtma soğutma ve havalandırma sistemi (HVAC), ana doğalgaz borusuna bağlantı sistemi (HOT-TAP) ve Gaz Basınç Düşürme İstasyonu, EKON tarafından anahtar teslimi olarak tedarik edilmiştir.