Eastern Province Cement- 3500 Ton/Gün Kapasiteli Yeni Klinker Üretim Hattı

Eastern Province Cement- 3500 Ton/Gün Kapasiteli Yeni Klinker Üretim Hattı


Yayınlarım
Yer DAMMAN / SUUDİ ARABİSTAN
Müşteri GAMA INDUSTRIE ARABIA LTD.
Hizmetler Multi – Disiplin Mühendislik Hizmetleri (Mimari, Yapısal, Elektrik, Mekanik, Altyapı Mühendislik Hizmetleri)
Tasarım Tipi Detay Tasarım
Sözleşme Tarihi 14.12.2003
Tamamlanma Tarihi 31.12.2005
İşbirliği Yapılan Firmalar POLYSIUS
Proje Hakkında Suudi Arabistan’da Damman Bölgesinde Kurulu Bulunan Eastern Province Cement Company (EPCC) Çimento Fabrikasının, Mevcut 2 Klinker Hattına ilave olarak yeni bir 3. hat yapmaya karar vermesi üzerine, 3500 Ton/Gün Kapasiteli olarak yeni bir tesis tasarlanmış olup, Proje Kapsamında aşağıdaki yapılara ait Detay Mühendislik Hizmetleri PROKON tarafından sağlanmıştır:

  • Hammadde Değirmeni Temeli Ve Binası: Yaklaşık 30 M Yüksekliğinde Anakat Döşemeleri Çelik Üzeri Beton Plakalı Betonarme Bir Yapıdır. Yapıda Çelik Ara Platformlar Ve Çeşitli Gaz Kanalları Mesnetleri Bulunmaktadır.
  • Hammadde Nakil Sistemleri: Havalı bant taşıyıcı çelik yapılardan oluşmaktadır.
  • Ön Isıtıcı Kulesi: 110 m yüksekliğinde betonarme bir yapıdır. 8 kattan oluşmakta olup içerisinde çok sayıda çelik ara platformlar bulunmakta, ayrıca çeşitli çelik baca ve gaz kanalı mesnetleri içermektedir. En alt katta pano ve trafo odaları da mevcuttur. 120 m yüksekliğinde bir merdiven ve asansör kulesi de bulunmaktadır.
  • Homojene Silosu: 85 m yüksekliğinde 16 m çapında betonarme bir yapıdır. Çelik konstrüksiyon üzeri betonarme döşeme bir çatıya sahip olup içerisinde çeşitli çelik platformlar, hammadde nakil sistemi mesnetleri de mevcuttur.
  • Döner Fırın Temelleri: 3 adet bağımsız temel mevcut olup ortalama 12 m yüksekliğindedirler. Temeller birbirlerine çelik yürüme yolları ile bağlanmıştır. Tersiyer hava hattı ayakları da bu temeller üzerine mesnetlenmektedir.