EGO Genel Müdürlüğü Hizmet Binası

EGO Genel Müdürlüğü Hizmet Binası


Yayınlarım
Yer ANKARA / TÜRKİYE
Müşteri EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Hizmetler Danışmanlık Hizmetleri
Yapım Aşaması Kontrollük Hizmetleri
Sözleşme Tarihi 07.07.2003
Tamamlanma Tarihi 01.03.2007
Proje Hakkında EGO’nun (Ankara Belediyesi altında, Şehir içindeki Ulaşım ve Doğalgaz’dan sorumlu İdare) son on yılda hizmet alanı, Ankara’nın artan nüfusu ile katlanarak artmıştır.

EGO’nun şehrin değişik yerlerinde çok eski binalarda hizmet vermesi sebebiyle, bu yıllarda EGO’nun iş ilerlemesi oldukça yavaşlamış ve verimsizleşmiştir. Bu durum EGO’nun tüm birimlerini ve Belediyenin bazı birimlerini içeren bir Genel Müdürlük Binası ihtiyacını doğurmuştur. Bu binanın yeri için arsa üzerinde eski yapıların yer aldığı eski Otobüs Terminali seçilmiştir. Projenin İlk aşaması bu binaların yıkılmasıdır. Binaların yıkımı sırasında, 25 katlı binanın tasarımı tamamlanmıştır.

Bina, akıllı bina ileri teknoloji uygulamaları olan Bina Otomasyon sistemleri, Enerji Yönetim Sistemleri, Merkezi Kontrol ve Yönetim sistemleri, İletişim Sistemleri(video, ses ve veri), Güvenlik Sistemleri, optimum enerji yönetimi, bina otomasyonu, SCADA ve gerekli ağ sistemleri, uygulamalar, kontrol ve haberleşme sistemlerinden oluşmaktadır.

Yapım işi 3 yıl sürmüş ve sözleşmez Şubat 2006’da bitmiştir. Fakat yapım işleri tamamıyla bitmediği için, EGO ve yüklenici ile Mart 2006 başka bir sözleşme imzalanmıştır. Binanın son rötuşları Ağustos 2006’da tamamlanmıştır.

Toplam proje alanı 93.000 m2.

Proje kapsamında PROKON tarafından sağlanan hizmetler şöyledir;

Tasarım ve Mühendislik Hizmetleri

  • Çizimlerin Teknik Şartnamelere göre Kontrol Edilmesi

İhale Dosyası Hazırlanması

  • İhale Dokümanlarının Hazırlanması ve İdareye Keşif ve Metrajların Hazırlanmasında Teknik Destek

Yapım Kontrollüğü Hizmetleri

  • Yapım Kontrollüğü (Planlama, Aktivitelerin İzlenmesi, Maliyet Kontrol, Kalite Kontrol, Tasarım Kontrol ve Mobilya Planının Hazırlanması, Koordinasyon, Raporlama)
  • Yıkım İşlerinin Kontrollüğü
  • Mekanik İşlerin Kontrollüğü
  • Elektrik İşlerinin Kontrollüğü
  • Altyapı İşlerinin Kontrollüğü